Odżelazianie wody

Ampularia » Odżelazianie wody

Odżelazianie wody – z czym się wiąże i na czym polega?

Żelazo w wodach głębinowych

W zależności od pochodzenia wody możemy w niej znaleźć nagromadzenie przeróżnych związków, które mogą doprowadzić do jej nieprzydatności do użytku, zarówno spożywczego, jak i przemysłowo-gospodarczego. W tym przypadku zwrócimy uwagę na żelazo. Jego zawartość w wodach głębinowych waha się od wartości zupełnie śladowych aż po kilkadziesiąt miligramów na litr. Może występować w formie rozpuszczonej (dwuwartościowej) lub utlenionej (trójwartościowej). Ta druga przejawia się w formie charakterystycznego, żółtego lub czerwonego osadu.

Co powoduje żelazo obecne w wodzie?

Podwyższona ilość żelaza w wodzie potrafi doprowadzić do wielu poważnych problemów technicznych. Woda zanieczyszczona tym związkiem nie tylko posiada inne zabarwienie wody, ale także metaliczny posmak oraz zapach, przez co nie da się z niej korzystać w celach spożywczych. Dodatkowo woda z żelazem pozostawia po sobie osad w formie rdzawych zacieków, które są bardzo trudne do usunięcia. Żelazo obecne w wodzie osadza się na instalacji i zmniejsza przepływ rur, co często doprowadza do szybszej korozji. 

Dlaczego jest nam potrzebne odżelazianie wody?

Każdy, kto posiada własne ujęcie wody, powinien postawić na usuwanie żelaza z wody. Jak już wiesz, żelazo w wodzie to bardzo częsty i uporczywy kłopot, który dotyka niemal każde gospodarstwo domowe. Nie tylko szkodzi naszemu zdrowiu, ale także przynosi dodatkowe wydatki, których można uniknąć. Jako profesjonaliści w odżelaźnianiu wody dobieramy odpowiednie technologie na podstawie analizy wody dostarczonej przez zleceniodawcę lub wykonanej przez nas. Do każdego klienta podchodzimy w pełni indywidualnie, dlatego możesz być pewien, że będziesz zadowolony z naszych usług. Z pewnością rozwiążemy Twój problem i wykonamy odżelazianie wody na najwyższym poziomie!

Odżelazianie wody – proces odżelaziania wody

Odżelazianie wody to proces, w wyniku którego związki rozpuszczalne zamieniają się w nierozpuszczane i osadzają na filtrze odżelaziającym. Konieczne jest tutaj odpowiednie napowietrzenie wody, w którym to procesie podwyższany jest odczyn wody poprzez eliminację dwutlenku węgla. Sole żelaza usuwa się w procesie hydrolizy, które zamieniają je w rozpuszczalne wodorotlenki. Te następnie utlenia się do postaci nierozpuszczalnych wodorotlenków żelaza.

Odżelazianie wody ze studni 

Woda z własnego ujęcia nie podlega kontroli żadnej instytucji, dlatego wymaga szczególnej uwagi od jej użytkowników. Skutkiem tego, że skład wody ze studni pozostaje praktycznie nieznany jest fakt, że występuje w niej podwyższone stężenie żelaza oraz manganu. Zanieczyszczenia, które występują w wodzie z własnej studni, nie tylko stwarzają zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, ale także wpływają niekorzystnie na stan techniczny urządzeń korzystających z wody i powodują straty finansowe. Woda z wysokim stężeniem żelaza posiada metaliczny posmak, jest mętna oraz posiada inną barwę. Z tego powodu warto postawić na odżelazianie wody i jak najszybciej zredukować jego ilość. 

Odżelazianie wody – wytrącanie związków żelaza z wody

Związki żelaza możemy usuwać przy pomocy specjalistycznych filtrów i nowoczesnych technologii, które pozwalają nam na wytrącenie interesujących nas substancji (odżelazianie wody). W pierwszej kolejności wodę z ujęcia podziemnego napowietrza się, a następnie, w razie konieczności, koryguje się poziom PH. W końcu można przefiltrować wodę przy pomocy odpowiednich złóż. Często w wodzie pozyskiwanej z ujęć podziemnych występują węglany i siarczany, czyli takie same połączenia soli żelaza i manganu. Proces ich usuwania przebiega jednak w trochę inny sposób. Wodorotlenek żelaza pod wpływem tlenu w procesie napowietrzania przeistacza się w wodorotlenek żelazowy. W tym procesie powstaje kwas siarkowy, który może obniżyć odczyn PH do wartości <5. Powoduje to zatrzymanie procesu odżelaziania. Wówczas zleca się zalkalizowanie wody nieposiadającej odpowiedniej ilości węglanów zobojętniających kwasów. Dobieramy odpowiednie technologie na podstawie analizy wody dostarczonej przez zleceniodawcę lub wykonanej przez nas. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, dlatego możesz być pewien, że będziesz zadowolony z naszych usług. Z pewnością rozwiążemy Twój problem.

Odżelaziaj z nami!

Zapraszamy do kontaktu!

Dodatkowe informacje znajdziesz na https://pl.wikipedia.org/wiki/Od%C5%BCelazianie_wody

odżelazianie wody