Waterjet – precyzyjne cięcie metali wodą – odkryj możliwości wycinarki Waterjet

Ampularia » Waterjet

Uzdatnianie wody dla wycinarek Waterjet

Posiadając profesjonalne urządzenie, które zapewnia nam dochód, powinniśmy zapewnić najlepsze parametry jego działania. Siłą napędową w wypadku wycinarek Waterjet jest woda, a ta powinna mieć doskonałą jakość. Uzdatnienie wody w tym wypadku nie jest prostym procesem, jak się powszechnie wydaje. W większości przypadków zastosowanie pojedynczego procesu jak odżelazianie, korekcja pH, zmiękczanie, osmoza czy demineralizacja nie da w pełni zamierzonego efektu, a cenę zaniedbań zapłacimy przy częstej wymianie dysz uszczelnień oraz przestojami i kosztami serwisu.

 

Pomimo że każdy producent ma swoje zalecenia, te są typowe w tej technologii:

 

  • pH w granicach 6-8,
  • twardość nie niższa niż 60 mg/l,
  • przewodność w ppm w zakresie 50-150 ppm,
  • krzemionka poniżej 0,15 mg na litr.

Przekroczenie optymalnych parametrów spowoduje po pewnym czasie spore koszty, których możemy uniknąć, podchodząc do tego profesjonalnie.

waterjet
Nasze kompaktowe urządzenia zabudowane na ramię ze stali nierdzewnej umożliwiają prostą korektę procesu przez użytkownika. Możemy regulować płynnie przewodność wody w ppm. Mamy stały podgląd za pomocą elektronicznych mierników jakości pracy urządzenia oraz jakości wody dostarczanej na wycinarkę. Pompa wysokociśnieniowa jest sterowana falownikiem, co wydłuża pracę membran i zapobiega uderzeniom hydraulicznym. W wypadku braku zbiornika magazynowego i pompy podnoszącej ciśnienie przed wycinarką oferujemy dodatkowo gotowe zestawy. 

W przypadku wody z własnego ujęcia doprowadzamy ją do jakości wody wodociągowej. Niezbędna jest w tym wypadku analiza lub próbka wody do zbadania w naszym laboratorium.

Czym  jest waterjet i na czym on polega?

Waterjet (z ang. strumień wody) to popularna nazwa techniki, którą można określić mianem cięcia wodą, jak i chociażby obróbką wodno-ścierną. Powstała już w latach 70-tych, jednak dopiero dekadę później zaczęto ją stosować i wykorzystywać powszechnie w przemyśle. Przełom ten zapoczątkowało powstanie wyspecjalizowanej maszyny zwaną wycinarką bądź też frezarką CNC, która umożliwia przeprowadzanie tego procesu we właściwy, precyzyjny i bezpieczny sposób.

Waterjet polega na poddaniu danego materiału wpływowi wody, puszczanej przez maszynę pod bardzo dużym ciśnieniem (ok. 4000 barów), która przecina dany przedmiot w pożądany sposób. W przypadku, gdy tworzywo przekracza pewną grubość, bądź twardość i stanowi wyzwanie dla samej wody, dodaje się do niej środka ściernego zwanego również garnetem. Dzięki temu woda rozpędza znajdujące się w niej cząsteczki garnetu do prędkości zbliżonej dźwiękowi (ok. 340 m/s), co daje bardziej zadowalający efekt i większe spektrum cięcia trudnych materiałów.

Zwykle poddaje się temu zabiegowi metal i jego stopy, szkło, kamień, ceramikę, drewno, tworzywa sztuczne, ale także wiele innych, nawet delikatnych materiałów, jak korek czy pianka.

Wbrew pozorom jest to bardzo precyzyjna technika. Jej dokładność porównywana jest nawet do pracy lasera czy plazmy. Dodatkową zaletą jest fakt, że technika ta nie używa modulacji termicznej dla zwiększenia efektu. W związku z tym obróbce tej mogą bez problemu podlegać przedmioty, które wyższa temperatura mogłaby uszkodzić lub narazić na pęknięcia, zarysowania, odpryski, odkształcenia czy inne uszkodzenia bądź wymagać dodatkowej obróbki po wykonaniu cięcia.

Waterjet charakteryzuje się także szybkością oraz całkowitą dowolnością kształtu cięć. Nie posiada również wybiórczości względem materiału, będąc w stanie przeciąć praktycznie każdy pożądany przedmiot. Ponadto wykorzystywane środki, czyli woda, garnet, frezarka CNC czy sam proces, nie wykorzystuje żadnych szkodliwych substancji oraz nie produkuje ich ubocznie, w związku z czym przykleja się mu łatkę ekologicznego. Kolejnym atutem zwykle jest również opłacalność i rozsądna cena wykonania.

 

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i do kontaktu!

Więcej https://pl.wikipedia.org/wiki/Waterjet